Jak dobrać odpowiedni box dachowy ?

02-11-2020

Jak dobrać odpowiedni box dachowy ?

Boxy dachowe to coraz bardziej popularne akcesoria do samochodów powiększające przestrzeń ładunkową . Użytkownicy posiadający już tego typu produkty nie wyobrażają sobie wyjazdów bez bagażnika na dachu . Co można w takim pudle zmieścić ?  Rodzice małych dzieci na pewno docenią dodatkową przestrzeń , możemy schować wózek , wanienkę , łóżeczko turystyczne i wiele innych dodatkowych akcesoriów . Rodziny na letnie wyjazdy zmieszczą dodatkowe walizki torby z bagażem ubrania , piłki , leżaki plażowe , tostery , ekspres do kawy , każdy z nas ma inne potrzeby . Nas już nic nie zaskoczy co można zabrać i przewozić na pewno box dachowy poprawia komfort podróży oraz pozwala na zabranie dodatkowych akcesoriów poprawiających komfort urlopu .

Czym się sugerować dobierając odpowiedni box dachowy ?

Na rynku jest bardzo duży wybór produktów . Możemy je klasyfikować według wielu kryteriów , sposób montażu , materiał z jakiego jest wykonany , pojemność , długość , producent , ładowność , aerodynamika , design  , hałas generowany w trakcie jazdy , producent i wiele innych kryteriów . Naszym zdaniem najpierw należy określić do czego będzie nam potrzebny ?

My jesteśmy zwolennikami, aby box był jak najbardziej praktyczny i pozwolił zabrać potrzebne bagaże na wyjazd letni lub na śnieżną zabawę . Jednak box boxowi nie jest równy trzeba zwrócić uwagę na  ładowność oraz maksymalne obciążenie dachu samochodu . Boxy dachowe mamy o ładowności 50 kg oraz 75 kg doliczyć należy do tego samą masę kufra od 15 do 25 kg . W skrajnych przypadkach daje nam to w sumie 100 kg . Trzeba o tym pamiętać dobierając odpowiedni system nośny oraz dopuszczalne obciążenie dachu w samochodzie .

Kolor oraz struktura boxa  dachowego . Najczęściej występują w kolorach srebrny oraz czarny . W połysku i matowy . Boxy w połysku są bardziej podatne na zarysowania ale łatwiej utrzymać je w czystości , matowe zdecydowanie mniej się rysują ale struktura sprawia , że mają dużo mikro szczelin w które wchodzi brud , trudnej je doczyścić . Boxy dachowe można myć myjką ciśnieniową .

Dla rodzin trzy osobowych zazwyczaj wystarczają boxy o pojemności 300 -400 litów . Natomiast najczęściej rekomendowane przez nas produkty mają pojemność 410 - 500 litrów . W zupełności spełnia to oczekiwania rodziny cztero osobowej . Taki box dachowy mieści cztery pary nart wraz z obuwiem , kaskami , lub wózek . Na letnie wyjazdy można wykorzystać specjalnie wyprofilowane torby do bagażnika  Interpack, oraz  Thule 8006 Gppack . Sami używamy i korzystamy z boxów dachowych i dobieramy to na podstawie naszego doświadczenia oraz rozmów z osobami posiadającymi bagażniki

Torby do boxa interpack

Poniżej najczęściej wybierane i polecane przez nas boxy dachowe w tym kryterium pojemnościowym :

Box dachowy Taurus Xtreme 450 - ekonomiczny box o dużej pojemności . Niewątpliwie dużą zaletą jest cena oraz pojemność 450 litrów . Taurus to jedyny box w klasie ekonomicznej, który jest wyposażony w zamek zatrzaskowy . Takie same rozwiązanie jest w boxach klasy premium . Co daje taki zamek ? jeżeli przestrzeń ładunkowa jest maksymalnie wypełniona pokrywa boxa i zamki są nie domknięte, należy docisnąć pokrywę i przekręcić kluczyk . Czasem aby docisnąć musimy użyć dwóch rak i brakuje nam trzeciej do przekręcenia klucza . Zamek zatrzaskowy upraszcza sprawę , wystarczy zacisnąć pokrywę i gotowe box zamknięty.  Podłoga zaprojektowana  jest w taki sposób aby belka poprzeczna schowała się w obrysie boxa  co poprawia aerodynamikę i zmniejsza szum jaki powoduje bagażnik bazowy . Produkty podobne to box dachowy Taurus Altro , nieco lepsze box dachowy Thule Pacific .

Box dachowy Taurus Xtreme

Interpack Traxer 6.6 - box samochodowy wykonany z wysokiej jakości tworzywa ABS  . Co to dla nas oznacza ? . Tworzywo ABS odporne jest na skrajne temperatury , promieniowanie UV  odbarwianie , odkształcanie . Z upływem  czasu nie powinno się utleniać , nadal będzie posiadać te same parametry , nie powinno się kruszyć oraz pękać . Dno boxa wzmocnione jest listwami metalowymi , mają one wpływ na sztywność bagażnika w trakcie jazdy jest on sztywniejszy i cichszy . Obu stronne otwieranie ułatwia załadunek lub rozładunek bagażu zwłaszcza przy wyższych samochodach typu SUV. Dla podniesienia komfortu załadunku, bagażnik dachowy wyposażono w siłowniki, które wspomagają otwieranie górnej pokrywy , a po otworzeniu wieka sprawiają , że pokrywa nie opada . Jego 410 litrów zdecydowanie powiększa przestrzeń bagażową samochodu, a długość 190 cm pozwala na zabranie zimowego sprzętu narciarskiego dla całej rodziny. Do zamocowania bagażu w zestawie są pasy transportowe .

 Produkty podobne do tego modelu to box dachowy Thule Force XT L , lub nieco słabsze Thule Pacific 780 , box dachowy Thule Touring L

Box dachowy Interpack Traxer

Thule Motion XT XL - Przeznaczony dla rodzin , pozwala bezpiecznie przewieźć bagaż, sprzęt rekreacyjny i większe przedmioty niezależnie od celu podróży . Wiele cech gwarantujących wygodę użytkowania, w tym prosty w użyciu i bezpieczny system montażu - wyposażony w moment obrotowy wskaźnik dla najbezpieczniejszej możliwej instalacji! , PowerClick, przystosowany również do szerszych belek dachowych.  - płynnie otwierającą się i zamykającą pokrywę oraz dwustronne otwarcie DualSide, ułatwiające dostęp do zawartości z obu bocznych stron auta , pasy zabezpieczające ładunek w środku i blokady zapewniające stabilność. Dodatkowa stalowa rama w podłodze wzmacnia mocowanie boxa i pozwala na załadowanie do 75 kg bagażu. Za bezpieczeństwo zawartości boxa  dachowego odpowiada opatentowany, bezpieczny zamek centralny: klucz może być wyjęty z zamka jedynie wtedy, gdy wszystkie rygle są prawidłowo zamknięte. Boxy dachowe Thule oferują także wiele udogodnień . Przestrzeń ładunkowa to aż 500 litrów pojemności w zupełności wystarcza 4-5 osobowej rodzinie . Wzmocnione dno , dwustronne otwieranie , zamek zatrzaskowy , system montażu , duża pojemność , design , to tylko niektóre cechy powodujące , że produkt jest najczęściej i najchętniej wybieranym boxem na rynku .

Według naszej opinii jest to box dachowy z najlepszymi rozwiązaniami w przystępnej cenie  .

 Produkty podobne , Box dachowy Interpack Traxer .8.6 , box dachowy Thule Force XT XL , box dachowy Thule Motion XT L ,

Box dachowy Thule Motion XT XL

 

Komfort jazdy oraz atrakcyjny wygląd

Boxy dachowe możemy również sklasyfikować pod względem aerodynamiki która ma wpływ na szum jaki powstaje w trakcje jazdy . Wybierając się w podróż na nary do Austrii , Włoch czy letnie wyjazdy do Chorwacji spędzamy kilkanaście godzin w samochodzie . Hałas jaki powstaje w trakcje jazdy może być uciążliwy i zmniejsza komfort podróży . Producenci wyszli naprzeciw i zaprojektowali boxy zmniejszający szum dla naszego komfortu . Niestety kosztem aerodynamiki pojemność takich boxów jest zdecydowanie mniejsza od 300 do 400 litrów .

Wpływ na hałas ma nie tylko sam box dachowy , ale również bagażnik bazowy ( dwie belki poprzeczne )  Decydując się na dobry i cichy box konieczne jest posiadanie odpowiedniego systemu nośnego . Jeżeli posiadamy belki z profilem kwadratowym lub pseudo ciche to mając nawet najlepszy box dachowy nic on nie zmieni . Nadal w czasie jazdy będzie świst . Z systemów nośnych cichych polecamy amerykańskiego producenta Yakima. Najcichsze bagażniki dachowe , potwierdzone w opiniach przez naszych klientów. Dodatkowo w internecie można znaleźć sporo testów potwierdzających znakomitą aerodynamikę bagażników Yakima  . Kolejnym dobrym godnym polecenia jest systemem nośnym Thule wingbar , oraz Mont Blanc Xplore .

Mając tak uzbrojony dach samochodu możemy wybierać miedzy boxami .

Box dachowy Thule Vector - numer jeden na rynku , najbardziej ekskluzywny box . Atrakcyjny wygląd tworzy zgrany duet z samochodem- staje się eleganckim dodatkiem .  Zastosowano w nim szereg innowacyjnych rozwiązań  , które na pewno będą w przyszłości przenoszone do tańszych produktów . Linia Vectora jest poprowadzona w taki sposób, aby przód boxa opadał w dół , a co za tym idzie , powietrze opływało nad boxem  . Dno Thule Vectora zrobione jest z dwóch ścianek ( jak termos ) co dodatkowo wycisza i usztywnia konstrukcję Vectora . W środku wyłożony jest filcową matą dla dodatkowego wygłuszenia . Górna pokrywa stworzona jest  z czterech warstw ABS sklejonych z i  powzmacniana .

 Wszystkie dostępne na rynku boxy dachowe zamykają się na zakładkę  . W Thule Vector dla poprawy aerodynamiki  - spód boxa oraz górna pokrywa  zamykają się nie zachodząc na siebie , ( jak drzwi w samochodzie ) linia jest idealnie równa , powietrze łagodnie opływa bryłę . Box dachowy Thule jest powzmacniany listwami metalowymi. Wszystkie te cechy sprawiają , że nie ma na chwilę obecną lepszego i cichszego boxa na rynku .

Box dachowy Thule Vector

 Box dachowy Interpack Zenith - aerodynamiczny kształt tego czarnego kufra powoduje znaczne zmniejszenie oporu powietrza i hałasu, niż ma to miejsce w przypadku konkurencyjnych rozwiązań.  Box z bardzo dobrą aerodynamiką- stylowy kształt, który został zoptymalizowany pod kątem wpływu na zużycie paliwa i zapewnieniu cichej jazdy. Wzmocniony listwami metalowymi . W tylnej części boxa zamontowana jest metalowa płyta, która  dodatkowo go usztywnia . Prezentowany model  posiada od frontu, gdzie jest największy przepływ powietrza- między dolną a górną pokrywą  - uszczelkę która poprawia aerodynamikę . Powietrze łagodnie opływa box dachowy . Montaż jest bardzo szybki i intuicyjny. Zajmuje tylko kilka minut ? co zawdzięcza m.in. zastosowanemu systemowi Premium- Fit . Odpowiedni wskaźnik siły mocowania informuje specjalnym dźwiękiem, że kufer zamocowany jest z odpowiednią siłą. Posiada płynnie otwierającą się i zamykającą pokrywę oraz dwustronne otwarcie DualSide, ułatwiające dostęp do zawartości.

 Produkty podobne ,Box dachowy Thule Dynamic , box dachowy Mont Blanc Altitude , box dachowy Taurus Strike . Box dachowy Thule Motion Xt Alpine

Box dachowy Interpack Zenith

Długość boxa dachowego

Najtrudniejszy parametr , nie zawsze jest możliwość dobrania boxa bez przymierzenia go na dachu pojazdu . W większości samochodów można montować boxy od 195 -215 cm . Nie wystają one nad szybę . Jeżeli kierowca usiądzie w pojeździe na pewno nie będzie widział boxa dachowego  , a tylna klapa bagażnika samochodu spokojnie się otworzy .

Jednak czasem zdążają się wyjątki i nie zawsze możemy zamontować tak długi box .Dotyczy to samochodów z belkami, których nie można regulować wzdłuż samochodu, lub zbyt krótkich dachów. Wtedy jak zamontujemy box dachowy, nie można otworzyć tylnej klapy samochodu. Sytuacja taka ma miejsce w przypadku aut: Honda CRV , Kia Ceed kombi  , Opel Mokka i jeszcze kilku innych modeli  . Niestety w takich przypadkach konieczne jest przymierzenie boxa na miejscu w sklepie, aby dobrać odpowiednią długość , lub odpowiedni box dachowy .

Spalanie oraz prędkość maksymalna z boxem na dachu

Najczęściej zadawane pytania . Dobra wiadomość box nie podnosi znacząco zużycia paliwa . Jest to zaledwie około 0,3 litra na 100 km . Sami jeździmy i używamy boxów dachowych i jest to potwierdzone . Oczywiście jadąc z większymi prędkościami niż dopuszczalne w ruchu drogowym spalanie może się nieznacznie zwiększyć .

 Z jaką prędkością można podróżować ? Wszyscy producenci boxów w swoich instrukcjach podają 130 km/h i z tańszymi produktami bez wzmocnień raczej sugerujemy tyle jeździć . Z tymi droższymi, które posiadają od spodu listwy metalowe można podróżować w okolicach 150 - 160  km/h . Producenci zawsze stosują margines bezpieczeństwa i produkty są testowane również przy większych prędkościach  . Jako ciekawostka boxy firmy Thule testowane są na torze Nürburgring .

Box dachowy Thule

Akcesoria do boxów samochodowych

Jeśli posiadasz już box dachowy , dobrze zaopatrzyć się w akcesoria, które usprawnią jego używanie. Taśmy, wieszak do przechowywania boxa  , windy do boxów uchwyty czy też podkłady, maty wyciszające do boxa dachowego i pokrowce pozwalają na uzyskanie niesamowitego efektu jeżeli chodzi o przewożenie rzeczy zarówno w czasie wakacji, jak również na co dzień. To akcesoria zamienne dla wszystkich osób, które często używają takich właśnie bagażników i cenią sobie wygodę jaką tym sposobem uzyskują. Akcesoria do boxów dachowych pasują do wielu modeli takich właśnie bagażników, a więc na pewno dopasujesz również coś dla siebie.

A jakie są ich praktyczne zalety? Wykładziny do boxa dachowego są wykonane z polipropylenu odpornego na rozdarcie - wyciszają wnętrze boxa podczas przewożenia ładunków. Są łatwe w utrzymaniu czystości i nieprzemakalne . Wieszak do boxa to z kolei praktyczny dodatek, dzięki któremu możliwe jest przechowywanie go w pozycji poziomej w garażu czy nawet piwnicy.

Warto zwrócić również uwagę na torby do boxów dachowych - ich budowa, materiał i kształt są idealnie dopasowane do przewozu właśnie w boxach dachowych. Zazwyczaj wykonane są z wysokiej jakości, materiałów poliestrowych. Gwarantują, że torba przez długi czas nie straci swojej barwy, a także jest bardziej odporna na zabrudzenia i przetarcia, niż klasyczne produkty.