Wszystko o samochodowych boxach bagażowych

07-11-2019
Cieszą się w ostatnich latach coraz większą popularnością. Trudno wszak się temu dziwić ? różnego typu boxy bagażowe bardzo przydają się podczas podróży ? zarówno bliższych, jak i dalszych. Producenci zadbali o to, byśmy mieli do wyboru szereg ciekawych rozwiązań i mogli przewozić samochodem przeróżne przedmioty ? bezpiecznie i wygodnie.
Pragniemy przedstawić nasze kompendium wiedzy na temat samochodowych boxów. Po jego lekturze bowiem nikt już nie będzie miał wątpliwości, że podróżowanie z boxem bagażowym to świetne rozwiązanie!

 

Lepiej duże ilości bagażu umieszczać w środku auta czy w boxie umieszczonym na dachu?

Jeśli przewożenie różnego typu przedmiotów wpływa negatywnie na komfort jazdy pasażerów (są oni stłoczeni niczym przysłowiowe sardynki w puszce), zdecydowanie lepiej jest umieścić bagaż na dachu pojazdu. W ten sposób bowiem uda nam się zabrać z sobą w podróż znacznie więcej rzeczy, jazda będzie dla wszystkich prawdziwą przyjemnością, nie zaś przykrym obowiązkiem ? takim, w przypadku którego tylko czekamy na dotarcie do celu.

 

Jak wybrać autobox idealny?

Warto na początek zastanowić się, co tak naprawdę będziemy najczęściej przewozić. Gdy w grę wchodzą przedmioty niezbyt długie, lecz jest ich spora liczba? zdecydowanie warto wybrać autobox bagażowy. Jeśli zaś pragniemy przewozić z punktu A do punktu B nasze narty, musimy zdecydować się na egzemplarz o odpowiedniej długości.

 

Jak wygląda kwestia montowania boxu bagażowego?

To znacznie prostsze, niż się wielu osobom wydaje. Przede wszystkim warto na początek przeczytać instrukcję ? bez tego bowiem praca mogłaby trwać dość długo. Gdy jednak nie chcemy tracić czasu na próżno ? po zapoznaniu się z dołączoną przez producenta ulotką zajmie nam to tak naprawdę tylko kilka minut. Najpierw montujemy na dachu bagażnik bazowy. Musimy mieć jednak na uwadze fakt, by box był ułożony na bagażniku bazowym oraz aby nie utrudniał otwierania tylnych drzwi (hatchback). Musi on znajdować się w pozycji równoległej do powierzchni drogi. Niektóre autoboxy oraz akcesoria mogą być montowane na wsuwkach (dobrym tego przykładem może być Kamei lub boxy Whispbar). Taki system świetnie się prezentuje oraz sprawia, że niepowołana osoba nie jest w stanie się do naszego bagażu dostać ? w czasie podróży możemy przecież być na to narażeni.

 

Jaki ciężar uniesie dach mojego auta?

To bardzo ważne pytanie. Wszak auta przeciążyć zwyczajnie nie można ? wiele osób nie zastanawia się nad tym, a takie lekkomyślne zachowanie może przynieść szereg negatywnych konsekwencji. Pamiętajmy, że obciążenie dachu pojazdu to nie tylko przedmioty, jakie w naszym boxie umieścimy, ale także cały system nośny oraz dołączone akcesoria.

 

Jak powinno wyglądać ładowanie bagażu do środka?

Nad tą kwestią także warto się zastanowić. Wrzucanie wszystkiego bez ładu i składu z pewnością oczekiwanych efektów nie przyniesie. Warto zadbać także o bezpieczeństwo, warto zatem przestrzegać tutaj kilku podstawowych i dość prostych zasad. Przede wszystkim przedmioty najcięższe umieszczamy zawsze w centralnej części boxa. Wszystkie pakunki powinny być pakowane równomiernie. Nie zapominajmy także o kwestii zabezpieczenia ładunków przed przypadkowym przesunięciem (mogłyby spowodować wtedy wiele szkód i przyczynić się do spowodowania niebezpiecznej sytuacji). Nie można także zamykać boxa na siłę (niczym wypchanej po brzegi walizki przytrzymywanej na siłę kolanem). Jeśli bagaż przeszkadza nam w zamknięciu wieka, należy ułożyć go w inny sposób lub z jakiejś jego części zrezygnować - bezpieczeństwo przede wszystkim! Nośności dachu oraz auta pod żadnym pozorem przekraczać nie możemy. Jeśli nie wiemy, na jaki ciężar możemy sobie pozwolić, obliczmy to:
Gdy dodamy do siebie masę bagażnika bazowego, masę boxa oraz bagażu, uzyskamy w rezultacie masę ładunku znajdującego się na dachu.

 

Jak prowadzić auto z boxem na dachu?

Należy tutaj pamiętać o kilu istotnych zasadach, a będziemy mogli podróżować bezpiecznie. Przede wszystkim miejmy na uwadze, że kiedy korzystamy z parkingu podziemnego albo też mijamy tunel, musimy pamiętać, iż nasze auto ?urosło? o kilkadziesiąt centymetrów. W przeciwnym razie narazimy pojazd na poważne uszkodzenie. Środek ciężkości auta wyposażonego w box jest nieco inny niż w przypadku samochodu pozbawionego tego dodatku ? należy samemu wyczuć to w czasie pokonywania zakrętów. Działanie bocznego wiatru będzie teraz bardziej odczuwalne ? to także warto mieć na uwadze. Co jeszcze zmienia jazda z boxem? Pojawiają się dodatkowe ?atrakcje? dźwiękowe, które jednak zdecydowanie najgłośniejsze są w przypadku jazdy tylko z systemem nośnym, bez żadnego bagażu. Jeśli bardzo nam to przeszkadza, a ponadto chcemy wygenerować oszczędności w spalaniu, po prostu zdemontujmy belki, gdy ich czasowo nie używamy.

 

Czy o box dachowy trzeba w jakiś specjalny sposób dbać?

Zdecydowanie warto to robić, wtedy bowiem będziemy mogli cieszyć się przez wiele lat produktem pozostającym w stanie idealnym. Jeśli zatem wybieramy się do jednej z myjni mechanicznych, nie zapomnijmy o demontażu bagażnika bazowego oraz boxa. Jeśli chodzi o mycie, sprawdzi się z powodzeniem woda z dodatkiem środka myjącego. Ponadto box nie powinien być przechowywany w pozycji stojącej. Lepiej na długi czas nie pozostawiać w nim bagażu, gdy nie jest to konieczne. Jeśli produkt nie jest przez dłuższy czas używany, czyścimy go przed odłożeniem.

 

Czy istnieją bagażniki uniwersalne?

Nie, takich bagażników nie ma. Niektóre z nich są dostosowane do nawet kilkunastu typów aut. Czasami jednak, gdy nawet całość bagażnika nie pasuje do innego auta, można wykorzystać belkę, wystarczy jedynie zmienić mniejsze elementy. Możliwe jest używanie bazy do kilku samochodów, nie musimy za każdym razem jej kupować.

 

Jakie bagażniki bazowe stosować w przypadku różnych typów dachów?

  • Dach standardowy ? stosuje się wówczas zwykle mocowania do krawędzi dachu pojazdu.
  • W przypadku dachu z listwami z rowkiem T ? używane są specjalne dedykowane im egzemplarze.
  • Dachy z relingami ? tutaj sprawdzą się między innymi: Thule 753 do aut z relingami zintegrowanymi czy Thule Rapid Railing 757 do aut z relingami o standardowych rozmiarach.
  • Jeśli nasze auto ma dach z rynienką z pewnością sprawdzi się bagażnik klasyczny.
  • Do dachów z fabrycznymi mocowaniami odpowiednie będą specjalnie dedykowane im bagażniki.

 

O czym warto pamiętać przed zakupem bagażnika bazowego? Dbajmy o to, by był on zarówno funkcjonalny jak i cichy tutaj zalecamy bagażniki Thule z belką wingbar lub najcichsze bagażniki na rynku firmy whispbar, jak i elegancki i estetycznie wykonany. Najlepiej wybierać produkty wiodących firm ? sprawdzone, wytrzymałe, funkcjonalne i w pełni bezpieczne. Rzecz jasna nie może on w żaden sposób niszczyć powierzchni auta. Zadbajmy o to, aby łatwo się go montowało oraz zdejmowało, a w ten sposób nie będziemy tracić na to później wiele czasu. Konieczne jest, aby nasz bagażnik solidnie i pewnie trzymał się dachu pojazdu.

 

Przewożenie nart

Boxy wielu osobom służą do przewożenia nart, gdy tylko rozpoczyna się sezon, wiele osób w tak właśnie wyposażonych samochodach podróżuje. Należy jednak pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim narty zawsze przewozimy czubkami do tyłu, to zasada numer jeden. Ponadto jeśli znajdziemy się w sytuacji, kiedy wiązania są na tyle długie, że nie możemy umieścić nart w uchwycie, można jak najbardziej podnieść uchwyt na belkach. W sytuacji, gdy regulacja uchwytu jest niemożliwa wskazane jest zainwestowanie i zakupienie autoboxa.


Przewożenie rowerów

Gdy rozpoczyna się sezon rowerowy, mieszkańcy naszego kraju bardzo często ruszają w Polskę (lub poza jej granice) z rowerami zamontowanymi na samochodach. Ale jakie sposoby możemy tutaj wykorzystać, by podróżowanie z jednośladami było nie tylko wygodne, ale i w pełni bezpieczne? Istnieją trzy metody:
  • Pierwsza z nich to bagażniki umieszczone w uchwytach na dachu. To rozwiązanie niedrogie, lecz posiada niestety sporo dość istotnych wad. Spalanie pojazdu niestety się zwiększa, ponadto we wnętrzu auta słychać hałas, co wielu podróżującym może przeszkadzać. Nie zapominajmy także o kwestii konieczności zainstalowania na dachu belek. Wielu kierowców odstrasza też to, że musimy podnosić rowery wysoko, nierzadko się przy tym brudząc. Ponadto opór powietrza zwiększa się dość gwałtownie, gdy przewozimy rowery na dachu.
     
  • Rozwiązanie nieco droższe od poprzedniego, jednak pod wieloma względami wygodniejsze (chociaż także niepozbawione wad) to bagażnik umieszczony na tylnych drzwiach pojazdu. Niestety nie sprawdza się ono w przypadku wszystkich aut, czasem takiego bagażnika po prostu zamontować się nie da. Poza tym rowery po dłuższej podróży wymagają gruntownego mycia. Dość istotną wadą jest tutaj fakt pogorszenia widoczności w lusterku wstecznym. Poza tym montażem zwykle muszą zająć się dwie osoby, ciężko zrobić to w pojedynkę. Powinniśmy też kupić dodatkowy adapter, jeśli nasz rower ma nietypowe kształty. Poza tym gdy już dojedziemy na miejsce i chcemy rower zdjąć, nierzadko moment nieuwagi sprawia, że na lakierze pojawia się rysa.

 

  • Trzeci sposób to zainstalowanie bagażnika na haku holowniczym ? metoda najbardziej polecana przez specjalistów oraz korzystających z niej kierowców. Nie należy do najtańszych ? trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 600-700 złotych wzwyż, jednak takie rozwiązanie jest nie tylko wygodne, ale i bezpieczne. Eliminujemy problem przypadkowego zarysowania auta podczas zdejmowania roweru. Ponadto nie musimy obawiać się o to, że nasz pojazd będzie więcej spalał, wszak opór powietrza nie wzrasta. Mocowanie rowerów jest szybkie i komfortowe, nie trzeba bowiem wysoko ich podnosić. Poza tym mamy nieograniczony dostęp do samochodowego bagażnika, dodatkowo nie pojawiają się żadne niepożądane dźwięki (jak to się dzieje w przypadku bagażnika umieszczonego na dachu pojazdu).


Boxcars to sklep prowadzony z wielką pasją i zaangażowaniem. Nie pracują u nas ludzie przypadkowi, a jedynie tacy, dla których akcesoria samochodowe to wielka pasja. Każdego dnia dokładamy wszelkich starań, aby każdemu z Klientów zaoferować produkty najlepszej jakości ? w zależności od jego indywidualnych preferencji oraz potrzeb. Nikogo nie pozostawiamy bez fachowej pomocy i specjalistycznej porady. Śmiało możemy bowiem powiedzieć, że o akcesoriach samochodowych wiemy wszystko!

Jednak nie spoczywamy na laurach, każdego dnia poszerzamy swoją wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne. Bez fałszywej skromności powiedzieć możemy, że konkurencję pozostawiliśmy już daleko w tyle, a nasze doświadczenie udało nam się przekuć w wielki sukces. W naszym asortymencie każdy znajdzie coś dla siebie ? akcesoria oraz bagażniki Thule, Kamei, Whispbar oraz inne. Współpracujemy jedynie z najlepszymi producentami, takimi, którzy cieszą się na rynku sławą oraz renomą oraz mają produkty w pełni bezpieczne, funkcjonalne i godne zaufania.

Praca jest dla nas jednocześnie wielką pasją, warto przekonać się o tym już dziś. Miła i fachowa obsługa, szybka realizacja zamówienia, uprzejmość i zaangażowanie pracowników ? to Boxcars! Produkty z naszego asortymentu stanowią bowiem idealny mariaż najwyższej jakości wykonania i przystępnej ceny, zapraszamy!
Subtotal: ? 0.00 (0) Razem: ? 0.00 (0)