Jak poprawnie zamontować bagażnik samochodowy?

13-11-2020

O tym, jak niebezpieczne jest przewożenie czegokolwiek na tylnym siedzeniu auta, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wystarczy jedno gwałtowne hamowanie, a umieszczone w pojeździe przedmioty zaczynają przemieszczać się bez kontroli po samochodzie, przez co mogą wyrządzić krzywdę pasażerom pojazdu lub też samemu ulec uszkodzeniu. W czasie rodzinnego wyjazdu, większych zakupów lub przeprowadzki kufer auta może okazać się za mały, aby pomieścić wszystko, co chcemy ze sobą zabrać. W takich sytuacjach bardzo przydatny może okazać się bagażnik dachowy, zanim jednak umieścimy na nim cokolwiek, należy upewnić się, że został on poprawnie zamontowany. W przeciwnym razie nasze bagaże mogą spaść w trakcie jazdy i stwarzać zagrożenie dla innych kierowców.

Jak się okazuje, wielu właścicieli samochodów ma problem z odpowiednim umocowaniem bagażnika. Najczęstsze problemy wynikają nie tylko z pomyłek w samej technice montażu, ale również z niedopasowania konstrukcji do modelu samochodu. Przed dokonaniem zakupu, należy zorientować się, jaki typ dachu posiada nasze auto - w zależności od tego, czy znajdują się na nim relingi, otwory mocujące lub też nie ma żadnych dodatkowych elementów, potrzebny będzie nam inny model bagażnika, a jego instalacja wyglądać będzie nieco inaczej.

Montaż bagażnika na dachu z relingami

Większość aut typu kombi oraz van jest fabrycznie wyposażona w specjalne uchwyty służące do mocowania belek, nazywane relingami. Elementy te nie tylko znacząco ułatwiają montaż, ale również sprawiają, że cała konstrukcja bagażnika nie ma kontaktu z dachem auta, dzięki czemu nie powoduje zarysowań na lakierze. Instalację belek rozpoczynamy od demontażu zaślepek za pomocą klucza imbusowego oraz odpięcia osłon śrub regulacyjnych, odpowiedzialnych za zacisk szczęk. W zależności od modelu belek, konieczne może okazać się również wypełnienie ich uszczelkami, które zapobiegają nadmiernemu hałasowaniu w trakcie jazdy. Tak przygotowane stelaże mocujemy na relingach - dokręcając śrubę kluczem imbusowym upewniamy się, że uchwyt jest stabilnie przytwierdzony do płozy na dachu auta. Następnie, po symetrycznym umieszczeniu belki w uchwytach również i ją przytwierdzamy za pomocą śruby. Po sprawdzeniu stabilności konstrukcji wystarczy z powrotem zamontować zaślepki oraz osłony na śruby mocujące - dzięki nim nasz bagażnik będzie zabezpieczony przed kradzieżą.

Montaż bagażnika na dachu bez relingów

W autach, które nie posiadają specjalnych uchwytów, belki mocuje się bezpośrednio do dachu pojazdu. W niektórych samochodach spotkać można przeznaczone specjalnie do tego celu otwory, nazywane fixpointami. Zazwyczaj są one zabezpieczone zaślepkami - po ich podważeniu zyskujemy dostęp do miejsc dokowania bagażnika. Kiedy w naszym aucie nie ma fixpointów, trzeba będzie zdecydować się na model, w którym belki należy przymocować na krawędziach dachu auta. Sam montaż przebiega bardzo podobnie - rozpoczynamy od przytwierdzenia uchwytów w odpowiednich miejscach, a następnie mocujemy na nich poprzeczną belkę. Szczególną uwagę należy zwrócić nie tylko na poprawność złożenia uchwytów, ale również na to, by nie przykręcać zacisków zbyt mocno do dachu - można w ten sposób uszkodzić lakier lub uszczelki drzwi, przez co hałas w trakcie jazdy będzie większy.

Niezależnie od tego, czy nasze auto posiada relingi czy nie, ważne jest, aby belki zamontować w odpowiedniej odległości. Jeżeli producent nie zaznaczył inaczej, optymalnym odstępem będzie 60-80 centymetrów. Nasza firma służy wsparciem wszystkim kierowcom, którzy mają problem z poprawnym umocowaniem bagażnika - nasi eksperci nie tylko pomogą w wyborze odpowiedniego modelu, ale również zainstalują go na dachu auta.