Bagażnik rowerowy na hak - jaki wybrać?

09-03-2023

Sposobów na podróżowanie z rowerem jest kilka. Jednym z nich jest na przykład, wykorzystanie bagażnika rowerowego na hak. Sprzęt, nazywany także platformą, już od wielu lat cieszy się bardzo dużą popularnością. W porównaniu z modelem dachowym, oferuje więcej korzyści i komfortu użytkowania. Przykładowo, nie zwiększa wysokości pojazdu. Jest wygodniejszy w obsłudze - nie zmusza kierowcy czy pasażerów do podnoszenia i umieszczania ciężkich jednośladów na dachu auta. Ponadto, podnosząc jednoślad wysoko na dach, nietrudno jest o przypadkowe zarysowanie boku samochodu, np. ramą lub pedałem. Ponadto rowery jadą w tunelu aerodynamicznym za samochodem, ma to wpływ na mniejszy hałas i zużycie paliwa.

Nie wiesz jaki bagażnik rowerowy na hak wybrać? Zapraszamy do lektury!

Liczba rowerów - czy ma znaczenie?

Producenci oferują duży wybór modeli bagażników na hak mieszczących od dwóch do czterech pojazdów. Bardzo często ludzie decydują się na zakup największych modeli, wybierając opcję na cztery jednoślady. Niemniej jednak pamiętaj, że takie produkty są droższe, a także większe i cięższe, a co za tym idzie ? trudniejsze do przechowywania. Wybierz model dobrze dopasowany do Twoich potrzeb. Z pewnością trzeba zwrócić uwagę na wagę i wielkość rowerów. Przykładowo, e-bike'i są o wiele masywniejsze i szersze o 2-3 cm poprzez zamontowanie ślinka, niż średniej wielkości modele miejskie czy szosowe. W przypadku e-bike'ów bezpieczniej jest wybrać platformę przeznaczoną na większą liczbę pojazdów lub specjalny model dedykowany, który ma większe odstępy miedzy rowerami i odpowiednią nośność.

Rodzaj materiału - aluminium czy stal?

Materiał, z którego wykonany został bagażnik rowerowy na hak, ma drugorzędne znaczenie. O wiele bardziej liczy się jakość wykonania oraz spasowania elementów takich jak głowica, która zapinana jest na haku. To właśnie dzięki temu platforma zachowuje optymalną stabilność i odpowiednią trwałość. Niemniej jednak, te wykonane z aluminium są lżejsze.

Funkcja odchylania - zbędny dodatek czy cenne wyposażenie?

Aktualnie producenci oferują bagażniki rowerowe na hak z funkcją odchylania. Wprawdzie modele bez tej funkcji są tańsze, niemniej jednak nie zapewniają one tak dużej wygody i komfortu użytkowania. Co właściwie oferuje funkcja odchylania? Umożliwia ona otwarcie bagażnika samochodu bez zdejmowania jednośladu. Platforma, na której znajdują się pojazdy, zostaje uchylona, a Ty możesz bezproblemowo otworzyć bagażnik. To bardzo praktyczna funkcja, przydatna gdy np. podczas postoju na posiłek chcesz wyciągnąć prowiant przygotowany na podróż.

 

Polecane bagażniki na hak do e-bikeów to Thule Velospace, Thule Easyfold, Yakima FoldClcik, Interpack Spider, Atera Genio. Wszystkie dostępne w naszej ofercie!