Jak dobrać odpowiedni box dachowy?

02-11-2020

Boxy dachowe to coraz bardziej popularne akcesoria do samochodów powiększające przestrzeń ładunkową. Użytkownicy posiadający już tego typu produkty nie wyobrażają sobie wyjazdów bez bagażnika na dachu. Co można w takim pudle zmieścić? Rodzice małych dzieci na pewno docenią dodatkową przestrzeń, możemy schować wózek, wanienkę, łóżeczko turystyczne i wiele innych dodatkowych akcesoriów. Rodziny na letnie wyjazdy zmieszczą dodatkowe walizki torby z bagażem ubrania, piłki, leżaki plażowe, tostery, ekspres do kawy, każdy z nas ma inne potrzeby. Nas już nic nie zaskoczy co można zabrać i przewozić na pewno box dachowy poprawia komfort podróży oraz pozwala na zabranie dodatkowych akcesoriów poprawiających komfort urlopu.

Czym się sugerować dobierając odpowiedni box dachowy?

Na rynku jest bardzo duży wybór produktów. Możemy je klasyfikować według wielu kryteriów, sposób montażu, materiał z jakiego jest wykonany, pojemność, długość, producent, ładowność, aerodynamika, design , hałas generowany w trakcie jazdy, producent i wiele innych kryteriów. Naszym zdaniem najpierw należy określić do czego będzie nam potrzebny?

My jesteśmy zwolennikami, aby box był jak najbardziej praktyczny i pozwolił zabrać potrzebne bagaże na wyjazd letni lub na śnieżną zabawę. Jednak box boxowi nie jest równy trzeba zwrócić uwagę na ładowność oraz maksymalne obciążenie dachu samochodu. Boxy dachowe mamy o ładowności 50 kg oraz 75 kg doliczyć należy do tego samą masę kufra od 15 do 25 kg. W skrajnych przypadkach daje nam to w sumie 100 kg. Trzeba o tym pamiętać dobierając odpowiedni system nośny oraz dopuszczalne obciążenie dachu w samochodzie.

Kolor oraz struktura boxa dachowego. Najczęściej występują w kolorach srebrny oraz czarny. W połysku i matowy. Boxy w połysku są bardziej podatne na zarysowania ale łatwiej utrzymać je w czystości, matowe zdecydowanie mniej się rysują ale struktura sprawia, że mają dużo mikro szczelin w które wchodzi brud, trudnej je doczyścić. Boxy dachowe można myć myjką ciśnieniową.

Dla rodzin trzy osobowych zazwyczaj wystarczają boxy o pojemności 300 -400 litów. Natomiast najczęściej rekomendowane przez nas produkty mają pojemność 410 - 500 litrów. W zupełności spełnia to oczekiwania rodziny cztero osobowej. Taki box dachowy mieści cztery pary nart wraz z obuwiem, kaskami, lub wózek. Na letnie wyjazdy można wykorzystać specjalnie wyprofilowane torby do bagażnika Interpack, oraz Thule 8006 Gppack . Sami używamy i korzystamy z boxów dachowych i dobieramy to na podstawie naszego doświadczenia oraz rozmów z osobami posiadającymi bagażniki

Torby do boxa interpack

Poniżej najczęściej wybierane i polecane przez nas boxy dachowe w tym kryterium pojemnościowym:

Box dachowy Taurus Xtreme 450 - ekonomiczny box o dużej pojemności. Niewątpliwie dużą zaletą jest cena oraz pojemność 450 litrów. Taurus to jedyny box w klasie ekonomicznej, który jest wyposażony w zamek zatrzaskowy. Takie same rozwiązanie jest w boxach klasy premium. Co daje taki zamek - jeżeli przestrzeń ładunkowa jest maksymalnie wypełniona pokrywa boxa i zamki są nie domknięte, należy docisnąć pokrywę i przekręcić kluczyk. Czasem aby docisnąć musimy użyć dwóch rak i brakuje nam trzeciej do przekręcenia klucza. Zamek zatrzaskowy upraszcza sprawę, wystarczy zacisnąć pokrywę i gotowe box zamknięty. Podłoga zaprojektowana jest w taki sposób aby belka poprzeczna schowała się w obrysie boxa co poprawia aerodynamikę i zmniejsza szum jaki powoduje bagażnik bazowy. Produkty podobne to box dachowy Taurus Altro, nieco lepsze box dachowy Thule Pacific.

Box dachowy Taurus Xtreme

Interpack Traxer 6.6 - box samochodowy wykonany z wysokiej jakości tworzywa ABS. Co to dla nas oznacza? Tworzywo ABS odporne jest na skrajne temperatury, promieniowanie UV odbarwianie, odkształcanie. Z upływem czasu nie powinno się utleniać, nadal będzie posiadać te same parametry, nie powinno się kruszyć oraz pękać. Dno boxa wzmocnione jest listwami metalowymi, mają one wpływ na sztywność bagażnika w trakcie jazdy jest on sztywniejszy i cichszy. Obu stronne otwieranie ułatwia załadunek lub rozładunek bagażu zwłaszcza przy wyższych samochodach typu SUV. Dla podniesienia komfortu załadunku, bagażnik dachowy wyposażono w siłowniki, które wspomagają otwieranie górnej pokrywy, a po otworzeniu wieka sprawiają, że pokrywa nie opada. Jego 410 litrów zdecydowanie powiększa przestrzeń bagażową samochodu, a długość 190 cm pozwala na zabranie zimowego sprzętu narciarskiego dla całej rodziny. Do zamocowania bagażu w zestawie są pasy transportowe.

Produkty podobne do tego modelu to box dachowy Thule Force XT L, lub nieco słabsze Thule Pacific 780, box dachowy Thule Touring L

Box dachowy Interpack Traxer

Thule Motion XT XL - Przeznaczony dla rodzin, pozwala bezpiecznie przewieźć bagaż, sprzęt rekreacyjny i większe przedmioty niezależnie od celu podróży. Wiele cech gwarantujących wygodę użytkowania, w tym prosty w użyciu i bezpieczny system montażu - wyposażony w moment obrotowy wskaźnik dla najbezpieczniejszej możliwej instalacji!, PowerClick, przystosowany również do szerszych belek dachowych. - płynnie otwierającą się i zamykającą pokrywę oraz dwustronne otwarcie DualSide, ułatwiające dostęp do zawartości z obu bocznych stron auta, pasy zabezpieczające ładunek w środku i blokady zapewniające stabilność. Dodatkowa stalowa rama w podłodze wzmacnia mocowanie boxa i pozwala na załadowanie do 75 kg bagażu. Za bezpieczeństwo zawartości boxa dachowego odpowiada opatentowany, bezpieczny zamek centralny: klucz może być wyjęty z zamka jedynie wtedy, gdy wszystkie rygle są prawidłowo zamknięte. Boxy dachowe Thule oferują także wiele udogodnień. Przestrzeń ładunkowa to aż 500 litrów pojemności w zupełności wystarcza 4-5 osobowej rodzinie. Wzmocnione dno, dwustronne otwieranie, zamek zatrzaskowy, system montażu, duża pojemność, design, to tylko niektóre cechy powodujące, że produkt jest najczęściej i najchętniej wybieranym boxem na rynku.

Według naszej opinii jest to box dachowy z najlepszymi rozwiązaniami w przystępnej cenie.

Produkty podobne, Box dachowy Interpack Traxer.8.6, box dachowy Thule Force XT XL, box dachowy Thule Motion XT L,

Box dachowy Thule Motion XT XL

Komfort jazdy oraz atrakcyjny wygląd

Boxy dachowe możemy również sklasyfikować pod względem aerodynamiki która ma wpływ na szum jaki powstaje w trakcje jazdy. Wybierając się w podróż na nary do Austrii, Włoch czy letnie wyjazdy do Chorwacji spędzamy kilkanaście godzin w samochodzie. Hałas jaki powstaje w trakcje jazdy może być uciążliwy i zmniejsza komfort podróży. Producenci wyszli naprzeciw i zaprojektowali boxy zmniejszający szum dla naszego komfortu. Niestety kosztem aerodynamiki pojemność takich boxów jest zdecydowanie mniejsza od 300 do 400 litrów.

Wpływ na hałas ma nie tylko sam box dachowy, ale również bagażnik bazowy ( dwie belki poprzeczne ) Decydując się na dobry i cichy box konieczne jest posiadanie odpowiedniego systemu nośnego. Jeżeli posiadamy belki z profilem kwadratowym lub pseudo ciche to mając nawet najlepszy box dachowy nic on nie zmieni. Nadal w czasie jazdy będzie świst. Z systemów nośnych cichych polecamy amerykańskiego producenta Yakima. Najcichsze bagażniki dachowe , potwierdzone w opiniach przez naszych klientów. Dodatkowo w internecie można znaleźć sporo testów potwierdzających znakomitą aerodynamikę bagażników Yakima . Kolejnym dobrym godnym polecenia jest systemem nośnym Thule wingbar, oraz Mont Blanc Xplore.

Mając tak uzbrojony dach samochodu możemy wybierać miedzy boxami.

Box dachowy Thule Vector - numer jeden na rynku, najbardziej ekskluzywny box. Atrakcyjny wygląd tworzy zgrany duet z samochodem- staje się eleganckim dodatkiem. Zastosowano w nim szereg innowacyjnych rozwiązań , które na pewno będą w przyszłości przenoszone do tańszych produktów. Linia Vectora jest poprowadzona w taki sposób, aby przód boxa opadał w dół, a co za tym idzie, powietrze opływało nad boxem . Dno Thule Vectora zrobione jest z dwóch ścianek ( jak termos ) co dodatkowo wycisza i usztywnia konstrukcję Vectora. W środku wyłożony jest filcową matą dla dodatkowego wygłuszenia. Górna pokrywa stworzona jest z czterech warstw ABS sklejonych z i powzmacniana.

Wszystkie dostępne na rynku boxy dachowe zamykają się na zakładkę . W Thule Vector dla poprawy aerodynamiki - spód boxa oraz górna pokrywa zamykają się nie zachodząc na siebie, ( jak drzwi w samochodzie ) linia jest idealnie równa, powietrze łagodnie opływa bryłę. Box dachowy Thule jest powzmacniany listwami metalowymi. Wszystkie te cechy sprawiają, że nie ma na chwilę obecną lepszego i cichszego boxa na rynku.

Box dachowy Thule Vector

Box dachowy Interpack Zenith - aerodynamiczny kształt tego czarnego kufra powoduje znaczne zmniejszenie oporu powietrza i hałasu, niż ma to miejsce w przypadku konkurencyjnych rozwiązań. Box z bardzo dobrą aerodynamiką- stylowy kształt, który został zoptymalizowany pod kątem wpływu na zużycie paliwa i zapewnieniu cichej jazdy. Wzmocniony listwami metalowymi. W tylnej części boxa zamontowana jest metalowa płyta, która dodatkowo go usztywnia. Prezentowany model posiada od frontu, gdzie jest największy przepływ powietrza- między dolną a górną pokrywą - uszczelkę która poprawia aerodynamikę. Powietrze łagodnie opływa box dachowy. Montaż jest bardzo szybki i intuicyjny. Zajmuje tylko kilka minut - co zawdzięcza m.in. zastosowanemu systemowi Premium- Fit. Odpowiedni wskaźnik siły mocowania informuje specjalnym dźwiękiem, że kufer zamocowany jest z odpowiednią siłą. Posiada płynnie otwierającą się i zamykającą pokrywę oraz dwustronne otwarcie DualSide, ułatwiające dostęp do zawartości.

Produkty podobne,Box dachowy Thule Dynamic, box dachowy Mont Blanc Altitude, box dachowy Taurus Strike. Box dachowy Thule Motion Xt Alpine

Box dachowy Interpack Zenith

Długość boxa dachowego

Najtrudniejszy parametr, nie zawsze jest możliwość dobrania boxa bez przymierzenia go na dachu pojazdu. W większości samochodów można montować boxy od 195 -215 cm. Nie wystają one nad szybę. Jeżeli kierowca usiądzie w pojeździe na pewno nie będzie widział boxa dachowego , a tylna klapa bagażnika samochodu spokojnie się otworzy.

Jednak czasem zdążają się wyjątki i nie zawsze możemy zamontować tak długi box.Dotyczy to samochodów z belkami, których nie można regulować wzdłuż samochodu, lub zbyt krótkich dachów. Wtedy jak zamontujemy box dachowy, nie można otworzyć tylnej klapy samochodu. Sytuacja taka ma miejsce w przypadku aut: Honda CRV, Kia Ceed kombi , Opel Mokka i jeszcze kilku innych modeli . Niestety w takich przypadkach konieczne jest przymierzenie boxa na miejscu w sklepie, aby dobrać odpowiednią długość, lub odpowiedni box dachowy.

Spalanie oraz prędkość maksymalna z boxem na dachu

Najczęściej zadawane pytania. Dobra wiadomość box nie podnosi znacząco zużycia paliwa. Jest to zaledwie około 0,3 litra na 100 km. Sami jeździmy i używamy boxów dachowych i jest to potwierdzone. Oczywiście jadąc z większymi prędkościami niż dopuszczalne w ruchu drogowym spalanie może się nieznacznie zwiększyć.

Z jaką prędkością można podróżować? Wszyscy producenci boxów w swoich instrukcjach podają 130 km/h i z tańszymi produktami bez wzmocnień raczej sugerujemy tyle jeździć. Z tymi droższymi, które posiadają od spodu listwy metalowe można podróżować w okolicach 150 - 160 km/h. Producenci zawsze stosują margines bezpieczeństwa i produkty są testowane również przy większych prędkościach . Jako ciekawostka boxy firmy Thule testowane są na torze Nürburgring.

Box dachowy Thule

Akcesoria do boxów samochodowych

Jeśli posiadasz już box dachowy , dobrze zaopatrzyć się w akcesoria, które usprawnią jego używanie. Taśmy, wieszak do przechowywania boxa , windy do boxów uchwyty czy też podkłady, maty wyciszające do boxa dachowego i pokrowce pozwalają na uzyskanie niesamowitego efektu jeżeli chodzi o przewożenie rzeczy zarówno w czasie wakacji, jak również na co dzień. To akcesoria zamienne dla wszystkich osób, które często używają takich właśnie bagażników i cenią sobie wygodę jaką tym sposobem uzyskują. Akcesoria do boxów dachowych pasują do wielu modeli takich właśnie bagażników, a więc na pewno dopasujesz również coś dla siebie.

A jakie są ich praktyczne zalety? Wykładziny do boxa dachowego są wykonane z polipropylenu odpornego na rozdarcie - wyciszają wnętrze boxa podczas przewożenia ładunków. Są łatwe w utrzymaniu czystości i nieprzemakalne. Wieszak do boxa to z kolei praktyczny dodatek, dzięki któremu możliwe jest przechowywanie go w pozycji poziomej w garażu czy nawet piwnicy.

Warto zwrócić również uwagę na torby do boxów dachowych - ich budowa, materiał i kształt są idealnie dopasowane do przewozu właśnie w boxach dachowych. Zazwyczaj wykonane są z wysokiej jakości, materiałów poliestrowych. Gwarantują, że torba przez długi czas nie straci swojej barwy, a także jest bardziej odporna na zabrudzenia i przetarcia, niż klasyczne produkty.